SMAJ11A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMAJ11A-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMA(DO-214AC) SMD/SMT Working Voltage:11 V Breakdown Voltage:12.2 V Clamping Voltage:18.2 V Peak Pulse Power:400 W Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Voltage Rating (DC)11 V
Length4.6 mm
Width2.92 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Leakage Current5 µA
Power Rating400 W
Composition(Kit Type)Zener
Height2.3 mm
PackagingReel
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Number of Elements1
Working Voltage11 V
Max Power Dissipation400 W
Power Dissipation400 W
Peak Pulse Current22 A
Number of Channels1
Breakdown Voltage12.2 V
Max Reverse Leakage Current5 µA
Element ConfigurationSingle
Direction(Counting Sequence)Unidirectional
Min Breakdown Voltage12.2 V
Reverse Standoff Voltage11 V
Clamping Voltage18.2 V
Peak Pulse Power400 W
Power Line ProtectionNo
Number of Unidirectional Channels1
Max Surge Current40 A
Reverse Breakdown Voltage12.2 V
Test Current1 mA
Max Breakdown Voltage13.5 V